Ако  утре имаше референдум за влизането на Сърбия в Европейския

...
Ако  утре имаше референдум за влизането на Сърбия в Европейския
Коментари Харесай

51 процента от сърбите са против влизането на страната в ЕС

Ако  на следващия ден имаше референдум за влизането на Сърбия в Европейския съюз, 34 % от жителите биха дали своят вот " за ", само че единствено 17  считат, че би трябвало да  създадат избрани отстъпки поради напредването към Европейски Съюз, а срещу влизането в Европейски Съюз са 51 % от интервюираните, бе декларирано днес  на представянето на резултатите  от анкета на  социологическата организация Демостат, написа белградският вестник " Данас ", представен от Българска телеграфна агенция.

На представянето на изследването " Външнополитически ориентации на жителите на Сърбия " Сречко Михайлович от Демостат уточни, че 58 % от анкетираните  считат, че  Сърбия не би трябвало да съгласува своята външна политика с Европейски Съюз, до момента в който 33 % считат, че Сърбия би трябвало да направи това.
 
На въпрос какво би трябвало да създадат управляващите в Сърбия, 43 % от интервюираните считат,  че управляващите би трябвало да отхвърлят  влизането на Сърбия в Европейски Съюз, а 30  % са на мнение, че управляващите би трябвало да одобряват влизането на Сърбия в Европейски Съюз.

На въпрос дали Сърбия би трябвало да  се причисли към  един от двата  глобални  международни блока, 40 % считат, че  Сърбия би трябвало да вземе страна, а 37 % са на мнение, че не би трябвало да  избира един от двата блока.

81 % от анкетираните  считат, че Сърбия непременно трябва  да резервира своята индиферентност,  а 80 % декларират, че Белград не трябва  да вкарва наказания против Русия.

Отговаряйки на въпрос кой е виновен за актуалното състояние в Украйна, седем % от интервюираните са показали Русия, три % считат, че Русия е по-отговорна от Украйна, 17 % считат, че за обстановката е най-отговорна НАТО, а 54 % са на мнение, че  НАТО е напълно виновна.

Ако идната седмица в страната  имаше  парламентарни избори, за Сръбската прогресивна партия  биха дали своят вот съвсем половината от интервюираните, уточни Михайлович, Партията  за независимост и правораздаване би получила 10 %, а Социалистическата партия на Сърбия - 9 % от гласовете.

Когато става въпрос за политиците, 46 % имат най-голямо доверие в Александър Вучич, 6 % имат  най-голямо доверие в Здравко Понош (бивш шеф на генералния щаб  и противник на Вучич в президентския избор от 3 април 2022 г.) и председатиля на Народното събрание в Белград Ивица Дачич, а 27 % нямат доверие в нито един политик. От международните лидери  45 % имат най-хубаво мнение за Владимир Путин, Си Цзинпин се харесва от 12 %, а Еманюел Макрон от 11 % от интервюираните.

От водачите на прилежащите страни  максимален брой интервюирани имат най-хубаво мнение за унгарския министър председател Виктор Орбан (37 процента) и члена на груповото президентство на Босна и Херцеговина  Милорад Додик (28 процента).

За  жителите на Сърбия най-близки народи  измежду прилежащите страни  са черногорците  (34 процента)  и македонците  (24 процента), минимум близки са албанците (4 процента). Проучването е било  направено  сред 13 и 22 юни и в него са взели участие 1203  сръбски жители.
Източник: novini.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР